Čtvrtek, 28 března, 2024
- Reklama -aktualne

Své psy i kočky krmí vegansky. Musí se bránit, ačkoli věda není proti

on

|

views

and

comments

Veganství pro domácí mazlíčky lidi rozděluje.

Nejprve si nastudoval všechno, co se dalo, o rostlinném krmivu pro zvířata. Jaká jsou pro i proti, výhody i rizika.

Ví, z čeho čerpají živiny kočky a psi, iz čeho se vyrábí běžné krmivo pro ně. Dobře zná podmínky, v jakých žijí hospodářská zvířata, která nakonec končí jako součást granulí či konzerv, a ovládá i složení běžného krmiva, ze kterého ve skutečnosti jen zlomek procent tvoří maso.

Marcus Ivaška by také uměl promluvit o ekologické zátěži a uhlíkové stopě a plýtvání zdroji při chovu zvířat na maso. On sám je vegan ai jeho dva kocouři jsou dnes převážně na bezmasé stravě.

„Mojí motivací je, že existuje možnost nezpůsobovat více zbytečného utrpení a nezanechávat nadměrnou uhlíkovou stopu. Tou možností je kompletní krmivo, přesněji granule, které jsou stoprocentně rostlinného původu, vyvinuli je vědci speciálně pro kočky tak, aby měli vše, co potřebují a aby mohli prosperovat,“ vysvětluje.

Na zdraví svých domácích mazlíčků mu záleží, mají pravidelnou veterinární péči a jsou zdraví.

„Nastudoval jsem si o této problematice informace z různých zdrojů. Na našem trhu nejsou dostupné kompletně rostlinné granule pro koťata do jednoho roku, a proto jsme je do té doby krmili i kapsičkami z masa. V dospělosti jim dáváme už jen kompletně veganské granule pro kočky a kromě toho jim kupujeme různé pamlsky s obsahem masa, které dostávají jednou denně,“ přibližuje.

Marcus Ivaška se svými kocoury. (zdroj: archiv M.I.)
Lidí, kteří se pro různé důvody rozhodli krmit své domácí mazlíčky bez masa, je mezi vegetariány a vegany poměrně dost. Zejména ve světě, především v Austrálii, Velké Británii či USA, jde v posledních letech o rostoucí trend.

Ti a ty, které oslovil deník SME, mají jeden společný rys.

Žádný z nich by nešel do extrému a pokud by to bylo zapotřebí, nepřekáželo by jim sáhnout i po masové stravě pro zvířata. Zároveň platí, že se k problematice staví zodpovědně – ještě předtím, než se do ní pustili, si nastudovali dostupné informace a jejich psi či kočky jsou pod pravidelným veterinárním dohledem.

Přesto se často setkávají s odsuzováním i ve vlastní veganské komunitě, nemluvě o lidech mimo ni. V komunitě veganů, ale i zvěrolékařů se také vášnivě debatuje o tom, zda je takové stravování pro zvířata bezpečné.

Vědecká obec už naštěstí některé odpovědi má.

Jsou zdravé, co je na tom špatného?

„Za veganským stravováním mých psů byly hlavně etické a ekologické důvody. Jelikož živočišná výroba je nejen krutá k hospodářským zvířatům, ale zároveň je náročná na spotřebu vody, půdy, plodin, tak jsem se po dlouhém studiu zdravotní části této problematiky rozhodla pro tento krok,“ říká Marína Kaliská.

Má dva psy a jistou dobu jim dokonce vařila tak, že do stravy přidávala výživové doplňky určené speciálně pro psy na rostlinné stravě. Její starší pejsek je na veganských granulích už šest let. „Před rokem jsme mu dělali krevní testy, kde se ukázalo, že je všechno v normě,“ doplňuje.

Share this
Tags

Must-read

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Jak udělat dobrý první dojem v roli hostitele i hosta na párty

Na prvním dojmu jednoduše záleží. Jak v tomto směru na večírku nezklamat, ať už stojíte na straně hostitele či hosta? Udržujte konverzaci a zájem o...

Deprese jako nemoc

Opravdová deprese je pro člověka velmi skličující a ničivá. Střídání nálad stejně jako občasný úbytek energie nebo skleslost patří k běžné součásti našeho života a...
spot_img

Recent articles

More like this